Jaarverslag 2025

Jaaroverzicht 2025

2025 in vogelvlucht

stats icon voor werkuren sociale economie  22 953

werkuren sociale economie

22 953
stats icon voor Aanplant grotere bomen 154

Aanplant grotere bomen

154
stats icon voor  Aanplant jonge boompjes 40 000

Aanplant jonge boompjes

40 000
stats icon voor Grote en monumentale bomen verzorgd 182

Grote en monumentale bomen verzorgd

182
stats icon voor Km houtkant beheerd 5,42

Km houtkant beheerd

5,42
stats icon voor Hectaren Europees belangrijk natuur hersteld  32

Hectaren Europees belangrijk natuur hersteld

32
stats icon voor Km wandelpaden onderhouden 1263

Km wandelpaden onderhouden

1263

Omzet RLLK 2025

Omzet - uitgaven RLLK

Omzet RLLK
€ 2.618.912

 

Uitgaven RLLK
€ 2.706.558

Ontdek de opbrengsten & realisaties

Partners

Levend Water Beneficievijver

Sinds 2024 versterken de regionale landschappen de Vlaamse overheid in het buitengebied.  In elk regionaal landschap in Vlaanderen is een Blue Deal-coördinator actief.

De Blue Deal-coördinatoren trachten lokale projecten rond de ontwikkeling van sponslandschappen enerzijds en ontharding anderzijds in een stroomversnelling te brengen. Dit doen ze door complementair aan en in nauwe samenwerking met hun opdrachtgevers en partners in het buitengebied nieuwe gebiedscoalities op te zetten, gebiedsvisies op te maken en terreinrealisaties uit te voeren. Met hun ‘valleibrede’ aanpak werken de regionale landschappen aan  projecten die het landschap veerkrachtiger maken in een veranderend klimaat met waterschaarste en -overlast.

De Blue Deal-coördinator ontzorgt eigenaars, landgebruikers en -beheerders op de weg naar een terreinrealisatie door projectmiddelen te zoeken, vergunningen aan te vragen en aanbestedingen op te volgen. Daarnaast zetten de Blue Deal-coördinatoren zich in voor sensibilisering over het belang van integraal waterbeheer vanuit een vallei brede aanpak en intersectorale samenwerking.

'Levend Water Beneficievijver'

 

 

Eén van de vele Blue Deal-projecten is dat van 'Levend Water Beneficievijver'. In het gebied Geneberg in Ham werken we aan het herstel van een waardevol moeraslandschap. Regionaal Landschap Lage Kempen dempt er samen met de gemeente enkele verouderde vijvers en een deel van de Beneficievijverloop. Door deze ingreep krijgt water opnieuw de kans om zich op een natuurlijke manier door het gebied te verplaatsen en wordt de oorspronkelijke natte natuur hersteld.

In de jaren ’70 werden in Geneberg verschillende weekendvijvers aangelegd. Daardoor ging een groot deel van het natte, reliëfrijke landschap verloren. Door nu gerichte vijvers te dempen, herstellen we het natuurlijke bodemprofiel en geven we water opnieuw de ruimte om op een duurzame manier het gebied te doorstromen.

Het herstel van de sponswerking biedt nieuwe kansen voor amfibieën zoals de kleine watersalamander, vinpootsalamander en alpenwatersalamander. Zelfs voor de kamsalamander, die hier voorlopig nog niet is teruggevonden, ontstaat opnieuw geschikt leefgebied. Zo krijgt het moeraslandschap zijn ecologische waarde stap voor stap terug.

Door water langer vast te houden in de natuur, wordt de kans op wateroverlast in nabijgelegen woonwijken kleiner. De ingreep versterkt dus niet alleen de natuur, maar verhoogt ook de veiligheid en leefkwaliteit voor omwonenden.

Dit project wordt mogelijk gemaakt dankzij de steun van:

  • Gemeente Tessenderlo-Ham
  • Natuurpunt
  • Provincie Limburg
  • Vlaamse overheid (Blue Deal – Levend Waterproject)

Looptijd: 2023–2028

 

Alle waterprojecten van de regionale landschappen bekijken kan je hier.